Екологічний форум У Чернігові: актуально і змістовно, та не всім цікаво
Минулими вихідними у Чернігові відбувся Всеукраїнський дитячий екологічний форум на тему: «Діти за довкілля – майбутнє обираємо ми». Такий масштабний захід проходив утретє і, незважаючи на канікули, зібрав багато учасників з різних областей – від Рівненської до Луганської.
Зібралися науковці й практики
Гостями форуму були доктор економічних наук, професор, двічі міністр екології, а нині голова Всеукраїнського товариства охорони природи Василь Якович Шевчук, доктор психологічних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Антоніна Михайлівна Льовочкіна, представники трьох національних природних парків – Голосіївського, Мезинського, Ічнянського.
Брали участь у роботі форуму й представники Державного дендрологічного парку «Тростянець», Регіонального ландшафтного парку «Ялівщина», Чернігівського територіального відділення Малої академії наук України, Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації, учні й учителі чернігівських шкіл, інших середніх і навчальних закладів нашої та інших областей.
Базувалися у ліцеї для обдарованої сільської молоді
Юних і дорослих екологів приймали Чернігівський обласний педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді (ЧОПЛ) і Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г. Шевченка. Працювали тут, зокрема, такі виставки: Сіверодонецького екологічного центру, Партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку» – основного організатора форуму, Мезинського та Ічнянського національних природних парків, обласної станції юних натуралістів. Тут можна було познайомитися з колегами з інших регіонів і безоплатно отримати літературу на теми екології.
Особливо цінною видається збірка «Розвиток заради порятунку» (група авторів на чолі з В.Я. Шевчуком).
Представництво форуму було широким і поважним, теми секційних засідань звучали так: «Об’єкти природно-заповідного фонду як одна з успішних платформ запровадження освіти в інтересах сталого розвитку», «Інтерактивні методи навчання у запровадженні принципів освіти в інтересах сталого розвитку».
Не лише у кабінетах
Дітлахам були організовані різноманітні екологічні ігри («Зелений менеджер», «Зелене місто майбутнього», «Екологічна мережа»). А поділитися думками можна було у дискусійному клубі та на зустрічі з письменницею-лауреаткою конкурсів «Золотий лелека» і «Коронація слова», постійною авторкою науково-природничого журналу «Колосок» Оленою Крижанівською. На чернігівському екофорумі молода авторка представила двомовну (українсько-англійську) книгу «Кольорові казки». Це дійство відбувалося на пароплаві «Зачарована Десна» під час подорожі учасників форуму головною річкою Чернігівщини.
Крім цього, на території ліцейної агробіостанції та університетської навчально-наукової станції в Ялівщині відбувся екоконцерт і пройшли майстер-класи для юних екологів: екодизайн – від Сіверодонецького екологічного центру, друге життя ПЕТ-пляшки – від Чернігівської станції юних натуралістів, етнографічні традиції Сіверського краю – від Мезинського національного природного парку та інші.
Нагородили кращих
Особливо урочистим і приємним було нагородження переможців творчого конкурсу серед молоді на тему: «Біорізноманіття: від міжнародних договорів до локальних дій». Щоб отримати відзнаку і подарунок – на сцену педуніверситету піднімалися школярі, студенти, вчителі й керівники гуртків із Чернігівської, Житомирської, Київської, Рівненської, Вінницької, Луганської та інших областей. Переможців конкурсу та всіх учасників екофоруму піснями і танцями вітали школярі-учасники гуртків художньої самодіяльності з Чернігові і Ніжина.
Любов до природи – це любов до Батьківщини
Такою є узагальнена думка, яку висловлювали як авторитетні, так і юні учасники екофоруму. Стан українського довкілля – вирубування лісів, забруднення грунтів, спотворення ландшафтів, засмічення та інші негаразди – непокоїть не лише українську, а й європейську громадськість. Настав час упроваджувати екологічну освіту не лише для дітей, а й для доросли. Адже це попередні покоління призвели до нинішнього стану природи.
На переконання професора В.Я. Шевчука, затвердити в Україні концепцію сталого розвитку не дають олігархи, яким вигідно визискувати природу і людей. Але цьому необхідно покласти край. Інакше нас усіх чекає катастрофа.
Сталий розвиток – світова концепція встановлення балансу між задоволенням потреб людства і захистом інтересів майбутніх поколінь, включаючи потребу в безпечному і здоровому довкіллі. Це розвиток, який задовольняє потреби нинішнього покоління без шкоди для можливості майбутніх поколінь задовольняти свої потреби.
(P.S.) Після сказаного
Третій всеукраїнський дитячий екологічний форум «Діти за довкілля – майбутнє обираємо ми» відбувся завдяки Партнерській мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку». Основні організаційні функції в Чернігові виконувала керівниця обласного осередку Всеукраїнського товариства охорони природи, кандидат біологічних наук Світлана Потоцька. Вона ж і переконала організаторів провести екофорум саме в Чернігові. Захід удався дуже змістовним, насиченим, пізнавальним. Словом – організатори й учасники були на високому рівні.
Проте жодного чиновника від міської влади на форумі не було. Не було й представників засобів масової інформації, хоча запрошували всіх…
Любов ПОТАПЕНКО